Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Kogo razi pułkownik w Wikipedii?

Michał Nicpoń
Kukliński to ciągle dla jednych bohater, a dla innych zdrajca
Kukliński to ciągle dla jednych bohater, a dla innych zdrajca fot. archiwum
To niesmaczny żart czy może polityczna prowokacja – zastanawia się Tadeusz Rzemykowski, lewicowy radny Rady Miejskiej w Pile.

Chodzi o internetową encyklopedię Wikipedia, w której szukając informacji o Pile, można natknąć się na kontrowersyjną postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Wojskowy do dziś przez jednych uważany jest za bohatera, a przez innych za zdrajcę. W Wikipedii Ryszard Kukliński pojawia się jako jedna z osób związanych z Piłą.

– Zapytałem kilkunastu kolegów, wojskowych z Piły. Wszyscy jak jeden mąż są tą notką encyklopedyczną mocno zaskoczeni i zirytowani – wyjaśnia Tadeusz Rzemykowski. – Zaskoczeni, bo skoro wśród mundurowych z naszym miastem związanych jest Kukliński, to dlaczego nie ma niczego o znamienitych dowódcach pilskiej dywizji lotniczej i późniejszych dowódcach Wojsk Lotniczych w kraju – generale Andrzeju Dulębie i generale dywizji Tytusie Krawczycu. Są też zirytowani, ponieważ uważają Ryszarda Ku-klińskiego za zdrajcę, niegodnego noszenia polskiego munduru. I ja, jako podporucznik rezerwy, w pełni zgadzam się z tą opinią. Zamierzam porozmawiać z prezydentem miasta, by miał to na uwadze, dbając o wizerunek miasta – dodaje radny.

Niewiele wskazuje jednak na to, by pilski ratusz zamierzał w jakikolwiek sposób w tej sprawie interweniować.
– Niezależnie od tego, w jaki sposób postać Ryszarda Kuklińskiego osobiście oceniam, nie razi mnie to, że figuruje wśród osób związanych z Piłą – twierdzi Zbigniew Kosmatka, prezydent Piły. – Taka jest historia, a on w niej zaistniał, bez różnicy, czy ocenia się go dobrze, czy źle. Jego związek z Piłą to fakt historyczny – dodaje prezydent.

To, że Kukliński z Piłą jest związany, rzeczywiście jest faktem. W jego biografii odszukać można informację, że w latach 1950–1953 służył w pilskim 9. Pułku Zmechanizowanym. O swoich związkach z miastem nad Gwdą pułkownik opowiada również w jednej z książek. Można tam dowiedzieć się między innymi, że to właśnie w Pile urodził się jego pierwszy syn.

– I to wystarczyło, by Kuklińskiego zaliczyć do grona czterdziestu znamienitych pilan? – pyta Rzemykowski.
Mniej więcej właśnie tyle nazwisk widnieje bowiem aktualnie wśród tych, które z Piłą są związane i z nią mogą być kojarzone. Co ciekawe, w ich gronie jest również sam zainteresowany, Tadeusz Rzemykowski, były senator. Być może dlatego tak bardzo poruszyło go towarzystwo kontrowersyjnego pułkownika.
Czy krótki, z historycznego punktu widzenia, epizod jest wystarczającym powodem, by Piła mogła z pułkownika Kuklińskiego słynąć w sieci? O tym z kolei przekonany jest Jacek Ciechanowski, wiceprezes pilskiego okręgu PiS, radny powiatowy.

– Powiązanie Piły z osobą Ryszarda Kuklińskiego to dla naszego miasta nie tylko wyróżnienie, ale również uzupełnienie historycznych faktów. Pułkownik to bohater i znajduje się na pewno w pierwszym rzędzie osób, które na wyróżnienie zasługują – twierdzi J. Ciechanowski. – Poza tym pan Rzemykow-ski musi zrozumieć, że w inter-necie jest miejsce dla wszystkich. Niezależnie w jaki sposób historii się przysłużyli i jakie mamy o nich zdanie – dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PIŁA - Kogo razi pułkownik w Wikipedii? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto