Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIP - Pacjenci sprawdzają swoje dane i odkrywają zabiegi, których nie było

Katarzyna Kamińska
Małgorzata Ostrowska w systemie ZIP nie znalazła nic, co budziłoby jej wątpliwości.  
–  Korzystam chyba z usług dobrych lekarzy – mówi
Małgorzata Ostrowska w systemie ZIP nie znalazła nic, co budziłoby jej wątpliwości. – Korzystam chyba z usług dobrych lekarzy – mówi Katarzyna Kamińska
Lekarze nie mogą już bezkarnie wpisywać na nasze konto zabiegów, wizyt i porad, których nie udzielili. Od pięciu miesięcy każdy Wielkopolanin może kontrolować, ile pieniędzy na nasze leczenie wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. Są tacy, którzy na swoich kontach odkryli wpisy mocno odbiegające od tego, co lekarz im zaordynował.

W lutym tego roku wielkopolski oddział NFZ uruchomił Zdrowotny Informator Pacjenta. Bezpłatnie, z każdego komputera połączonego z internetem, można sprawdzić w bazie danych historię swojego leczenia w ramach ubezpieczenia od 2004 roku. Są tam wykazane m.in. wszystkie zabiegi wykonywane w tym okresie, przepisane leki itp.

Przy okazji na jaw wychodzą nieprawidłowości, jakich w sprawozdaniach do Funduszu dopuszczają się lekarze.

- Sprawdziłem historię mojego leczenia i okazało się, że miałem operację laryngologiczną - mówi mieszkaniec z Ostrowa Wielkopolskiego. - Tyle tylko, że wizyta u tego lekarza polegała jedynie na rozmowie.

Takich odkryć w Zdrowotnym Informatorze Pacjenta jest więcej.
- Do tej pory wpłynęło oficjalnie 7 skarg od pacjentów, którzy po zarejestrowaniu się w systemie odkryli nieprawidłowości na swoich kontach - mówi Sylwia Wądrzyk z biura prasowego wielkopolskiego Funduszu. - W jednym przypadku było to leczenie stomatologiczne, które, jak twierdzi pacjent, nie miało miejsca, w kolejnym - wizyta w poradni zdrowia psychicznego, natomiast jedna z osób kwestionuje rozliczenie jej w systemie jako chorego na cukrzycę.

W każdym ze zgłoszonych przypadków urzędnicy Funduszu interweniują i proszą lekarzy czy placówki o wyjaśnienia.

- Trzy skargi okazały się bezzasadne - mówi Wądrzyk. - Trzy kolejne uzasadnione, jedna sprawa jest w toku.

Po sprawdzeniu okazało się, że rzeczywiście nie było wpisanego do systemu leczenia stomatologicznego, w poradni zdrowia psychicznego pomylono PESEL, a pacjent niechorujący na cukrzycę jeszcze czeka na efekt postępowania wyjaśniającego.

- Liczymy na współpracę pacjentów, by móc racjonalnie wydatkować pieniądze - mówi Zbigniewa Nowodworska, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. - Prosimy o bezpośredni kontakt z nami i zgłaszanie, gdzie były popełnione nieprawidłowości.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polski Głosu Wielkopolskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto