Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

INFORMACJE REGIONALNE - Fikcyjne oceny z etyki?

Janusz Jaros
Lekcje etyki dla uczniów z różnych szkół prowadzone były w krotoszyńskim Ceramiku
Lekcje etyki dla uczniów z różnych szkół prowadzone były w krotoszyńskim Ceramiku Janusz Jaros
Ocena z religii lub etyki w tym roku musi być wliczana do średniej – tak zdecydował w grudniu Trybunał Konstytucyjny. Wielu maturzystom zależało więc na zdobyciu piątki z tego łatwego – jak uważają – przedmiotu. Nie wszyscy mieli jednak taką szansę.

Niektóre wyznania nie mają bowiem prawa do prowadzenia zajęć religii. – Lekcje religii mogą prowadzić tylko zarejestrowane związki wyznaniowe – wyjaśniono nam w wydziale edukacji krotoszyńskiego starostwa. Problem dotyczy głównie Świadków Jehowy. Uczniowie skarżą się nam, że niektórzy wychowawcy i dyrektorzy litowali się na tymi uczniami i wpisywali im bardzo dobre oceny, choć nie uczęszczali ani na religię, ani na etykę. – To niezgodne z prawem – twierdzi urzędniczka ze starostwa.

– To nie jest sprawiedliwe – uważa Piotr Mikołajczak, maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. – Dlaczego oni mają dostać piątkę tak samo jak my, choć nie chodzili na zajęcia? Jeśli ktoś nie chodził to powinien mieć postawioną kreskę. Tak u nas robiono – dodał.

Maturzystki z Ceramika, czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie: Monika Panek, Jola Chudzińska, Agnieszka Waldowska i Konstancja Ratajczyk przyznają, że w tym roku więcej osób chciało chodzić na religię lub etykę, „bo to podwyższa ocenę”.

Żal im Świadków Jehowy. – To nie ich wina, że mają takie wyznanie. To niesprawiedliwe, że nie daje im się szansy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby aby nie było religii, tylko dla wszystkich etyka – uważa Jola.

Problemu nie mieli Zielono-świątkowcy. – Mamy zarejestrowany pozaszkolny punkt katechetyczny. Uczniowie otrzymują oceny zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania. Na koniec roku kościół wystawia świadectwo, na podstawie którego szkoła wpisuje ocenę z religii na świadectwie szkolnym danego ucznia – mówi Janusz Lindner z kościoła Zielonoświątkowców w Krotoszynie.

Zgodnie z przepisami jeśli w szkole zbierze się minimum siedmiu uczniów, to szkoła organizuje grupę nauczania etyki. Jeżeli jest ich mniej, to starostwo organizuje międzyszkolną grupę. – W tym roku właśnie w Ceramiku prowadzone były lekcje etyki dla uczniów z różnych szkół – mówi wicedyrektor ZSP nr 1, Alina Błażejczyk.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto