Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Jest już gotowy wstępny projekt strefy kibica na Euro 2012

Katarzyna Fertsch, Maciej Roik
Tak będzie wyglądała strefa kibica na placu Wolności
Tak będzie wyglądała strefa kibica na placu Wolności Zviad Glonti
Znamy już granice i wnętrze strefy Euro. Wstępny projekt jest gotowy. Obecnie miasto przygotowuje przetarg na wybór jej operatora, szczegóły mają zostać przedstawione najpóźniej do końca roku.

- Granice strefy są ustalone, wiemy także co znajdzie się w jej wnętrzu - podkreśla Katarzyna Parysek, prowadząca w mieście projekt strefy kibica. I wylicza: obowiązkowe elementy to m.in. scena z głównym telebimem, telebimy dodatkowe, stoiska gastronomiczne i sanitariaty. Ich ostateczna liczba zostanie określona przez operatora strefy w projekcie wykonawczym.

Według wstępnych szacunków, dziennie strefę odwiedzać będzie około 18 tys. kibiców. A w całym okresie jej funkcjonowania "przewinie" się przez nią nawet ponad 500 tys. osób.

Zobacz także: Euro 2012 - Strefa kibica powstanie na placu Wolności [WIDEO]

Strefa będzie czynna od 8 czerwca do 1 lipca, w godzinach od 14 do północy. Wyjątek będą stanowić dni, w których rozgrywane będą poznańskie mecze. Wówczas strefa ma działać dłużej - od godz. 12 do 2 w nocy.

Cały teren strefy będzie wygrodzony wysokim płotem. Nad bezpieczeństwem kibiców codziennie czuwać będzie ponad 300 ochroniarzy. Oprócz tego, okolice będą zabezpieczać policjanci. Strefa będzie chroniona oraz monitorowana przez 24 godziny na dobę. A dostawy będą podlegać kontroli pirotechnicznej.

Tam nudy nie będzie
W strefie przewidziano cztery telebimy, na których będą transmitowane mecze. Główny ekran o powierzchni 100 m2 umieszczony zostanie na scenie, u szczytu placu Wolności. Piłka nożna to jednak nie wszystko. Zgodnie z założeniami, na scenie odbywać się będą także występy zespołów muzycznych, animacje przeznaczone dla najmłodszych i inne atrakcje.

Czytaj także: Semir Stilić zostaje w Lechu Poznań. Jego jest zawsze na wierzchu
Znamy ceny biletów na mecz Lecha Poznań z Wisłą Kraków

Zaplanowano liczne punkty gastronomiczne, serwujące napoje i posiłki, a także stoiska sponsorów.
- W całej strefie kibica znajdzie się kilka miejsc przeznaczonych na działania marketingowe prowadzone przez oficjalnych sponsorów UEFA Euro 2012 - mówi Katarzyna Parysek. - Mamy nadzieję, że działania sponsorów uatrakcyjnią program kulturalny, sportowy i rekreacyjny strefy kibica oraz pomogą w sfinansowaniu strefy.

Ważnym elementem będą także punkty medyczne i informacyjne, oficjalny sklep sponsora, a także centrum dowodzenia służb bezpieczeństwa oraz sanitariaty. Kibice nie będą jednak korzystać z popularnych toalet typu toi-toi, ale z dających wyższy komfort kontenerów sanitarnych. Tam, gdzie to będzie możliwe, zostaną one podłączone do systemu kanalizacji. Projekt zakłada łącznie ustawienie 160 sanitariatów.

Samochody i tramwaje
Strefa kibica to nie tylko zabawa, ale także utrudnienia dla mieszkańców. Konieczna jest zmiana organizacji ruchu.

Zamknięta dla samochodów zostanie ulica plac Wolności. Będą po niej jeździły tylko tramwaje (torowisko zostanie odpowiednio zabezpieczone). Nie pojedziemy w tym czasie także Alejami Marcinkowskiego - w obu kierunkach - odcinkiem od 23 Lutego do Św. Marcin. Wyłączona z ruchu zostanie również ulica Nowowiejskiego (od placu Wolności do 23 Lutego) oraz jeden pas 3 Maja, w kierunku placu Cyryla Ratajeskiego.

Czytaj także: Mieszkańcy boją się zniszczeń pozostałych po strefie kibica

Ograniczenia w ruchu będą nie tylko na ulicach bezpośrednio sąsiadujących ze strefą. Ze względu na bezpieczeństwo kibiców, zakazy mogą się pojawić także na innych (Podgórnej, Paderewskiego, Ludgardy, Góra Przemysła, Zamkowa, Franciszkańska, Sieroca, Murna, fragment Koziej).

Na czas, gdy na płycie placu Wolności będzie strefa kibica, zamknięty zostanie parking podziemny.
Normalnie będą za to jeździły tramwaje. Ruch zostanie wstrzymany tylko w razie ewakuacji bądź niebezpieczeństwa.

A co z mieszkańcami?
Mieszkańcy oraz osoby prowadzące w tej części Poznania działalność gospodarczą otrzymają specjalne karty, upoważniające do wjazdu na ten teren. Wjeżdżać będzie można jednak tylko poza godzinami funkcjonowania strefy. Za to mieszkańcy, będą mogli parkować we wszystkich częściach strefy płatnego parkowania bez dodatkowych (z identyfikatorem mieszkańca). Szczegóły zostaną omówione podczas spotkań. Wezmą w nich udział organizatorzy i rada osiedla.

Strefa kibica w liczbach:
-300 ochroniarzy będzie codziennie czuwać nad bezpieczeństwem w strefie
- 1000 miejsc siedzących ma się znajdować na dwóch trybunach znajdujących się na placu Wolności
- 100 m2 powierzchni będzie miał główny telebim na którym będą transmitowane mecze Euro 2012
- 160 sanitariatów znajdzie się wewnątrz strefy i w jej najbliższej okolicy
- 185 m2 powierzchni będzie miał specjalny pomost przeznaczony dla osób niepełnosprawnych
- 500 tys. osób odwiedzi według wstępnych szacunków strefę kibica w ciągu mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dziennie, na jej terenie ma przebywać około 18 tys. osób.
- 24 h na dobę poznańska strefa kibica będzie chroniona i monitorowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto